Szósta Dekada Turnieju o “Kryształowy Kamień”!

541

W dniach 1-4 maja w Uzdrowisku Dąbki w Gminie Darłowo rozegrany został 51. Międzynarodowy Turniej o “Kryształowy Kamień” im. Marii i Romualda Frey’ów. Tym samym otwarta została już szósta dekada tego najstarszego polskiego turnieju. Organizatorzy i uczestnicy czczą pamięć Romualda i Marii (Moldenhawer, Honorowy Prezes Polskiego Związku Warcabowego, doktor nauk humanistycznych z roku 2012) Frey’ów, którzy od 1973 roku z pomocą radzieckiego arcymistrza Włodzimierza Agafanowa, promowali warcaby w całej Polsce odwiedzając liczne domy kultury, zakłady pracy, wsi i miasteczka czy obozy młodzieżowe (źródło: “Warcaby stupolowe czyli powrót damy”, Romuald Frey i Janusz Pęksa, 1979 Warszawa, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza). Kolejnym krokiem popularyzacji polskiej gry była właśnie organizacja turnieju o “Kryształowy Kamień”, który uważano za pierwsze nieoficjalne mistrzostwa kraju.

O zwycięstwo w tegorocznej edycji rywalizowało 70 zawodników z 13 klubów. Otwarta formuła gry zawodów to świetna okazja międzypokoleniowej integracji. Różnica między najmłodszym a najstarszym uczestnikiem wynosiła 67 lat! Podium zdominowali zawodnicy UKS Roszada Lipno. Zwycięzcą “Kryształowego Kamienia” został 13-letni Hugo Franek, drugie miejsce wywalczył Marcin Wocial broniąc lokaty sprzed roku, a na trzecim miejscu uplasował się rówieśnik zwycięzcy, Radosław Leśniewski.

W klasyfikacji juniorskiej najlepszymi okazali się:

• Juniorki do lat 8 – Maja Ziaja (UKS Komorzanka Komorze)
  • Juniorzy do lat 8 – Oliwier Zabielski
  • Juniorki do lat 10 – Wiktoria Bednarek (Never Give Up Jarocin)
  • Juniorzy do lat 10 – Krzysztof Wojtyszyn (LKS Unia Horyniec-Zdrój)
  • Juniorki do lat 13 – Yelizaveta Hadomskaya (UKS Roszada Lipno)
  • Juniorzy do lat 13 – Franciszek Żukrowski (UKS Komorzanka Komorze)
  • Juniorki do lat 16 – Aleksandra Łukomska (UKS Komorzanka Komorze)
  • Juniorzy do lat 16 – Aleksander Zawitaj (MUKS Wieża Kórnicka Kórnik)
  • Juniorki do lat 19 – Patrycja Tomczak (UKS Komorzanka Komorze)
  • Juniorzy do lat 19 – Samuel Kątny (MUKS Wieża Kórnicka Kórnik)

Dekoracji zwycięzców dokonał Wójt Gminy Darłowo Radosław Głażewski, Prezes Polskiego Związku Warcabowego Damian Reszka, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Darłowo Justyna Osses, kierowniczka ds. świetlic i placówek Gminy Darłowo Justyna Pacuła-Woźniak. Warto nadmienić, iż każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominek. Dodatkowym bonusem były losowane przed każdą rundą vouchery do Księgarni Nadmorskiej w Dąbkach. Sędzią głównym zawodów była Magda Pawłowska, zaś sędzią rundowym Sylwia Kuc. Podziękowania należą się wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tego wspaniałego Turnieju, a szczególne Sylwii Dęga-Zamrzyckiej, Prezes Stowarzyszenia Kuźnia Pomysłów, wieloletniej działaczce na rzecz rozwoju warcabów, organizatorce najbardziej wymagających zawodów juniorskich na arenie krajowej i międzynarodowej.

Film z 51. Międzynarodowego Turnieju o “Kryształowy Kamień”

Poniżej przedstawiamy dwie galerie (1. Otwarcie i runda, 2. Zakończenie) zdjęć autorstwa Adriana Franka, Photo4u2.